האם לבצע מתיחות אחרי ריצה?

האם לבצע מתיחות אחרי ריצה?

לא מעט מתאמנים שלי תוהים לגבי מתיחות, את כולנו הרגילו לפנות זמן למתיחות אחרי פעילות ספורטיבית.
אני למדתי לא לקבל את ה”כולם אומרים” כמובן מאיליו! שימוש בהגיון בריא הוא נכס שניתן להשתמש בו אחרי ניסוי ותהיה כמובן.
פיזיקה מכירים? בפיזיקה מלמדים שכל חומר בטבע שמתחמם הוא גם מתרחב וההיפך הוא הנכון.
מה קורה לנו בכל שלב מהאימון וזה משתנה באיזו שעה החל האימון, עם בוקר גופנו רדום ככח אנרציה של הלילה, כלי דם מכווצים עם זרימת דם איטית(הכל יחסי למצב נפשי). המטרה היא להביא את הגוף למוכנות אלסטית ומערכתית כך שנוכל לבצע את האימון, למעשה אנו “מחממים” את הגוף, כלי הדם מתרחבים ומשכך הדם עובר בכלי הדם בחופשיות יתרה ומספק חמצן וחומרי בעירה לשרירים ולמערכות הפעילות.
כשמגיעים עם הגוף להילוך הרצוי מבצעים את האימון. נתייחס כרגע לאימון בדופק גבוה(סח”ח) למשך 25 דק'(אימון רצף-טמפו). במהלך האימון הגוף “הורס” בכדי לפצות ולהתעצם(פיצוי יסף)כך בעצם מערכות גופנו מתחזקות! אנו הורסים והגוף מפצה!
הסתיימו להן 25 דק’ האימון, הגוף שלנו רוחש גועש, השרירים מחומצנים ודלקתיים ו”מתחננים” למנוחה, כעת מתחילים להוריד ולהנמיך, מיד בתום האימון המרכזי עוברים לריצה קלה שתהיה יחסית למהירות המירבית, לאחר כעשר דק’ עוברים להליכה של עוד חמש דק’, עמידה וכו’, ממש כמו רכב שעוצר לקראת רמזור אדום, לאט! כלי הדם חייבים להצר את נפחם בהדרגה!
מובן שתנאי החוץ הם קריטיים: חימום ארוך בחורף ולהיפך בקיץ, שחרור קצר יותר בחורף ולהיפך בקיץ.

אז האם לבצע מתיחות?

וכעת לשאלה המרכזית! מתיחות, בואו נחשוב יחד, שריר למעשה בנוי ממקבץ של סיבים, המון של סיבים שחוברו יחדיו. לאחר אימון כמתואר מעלה סיבי השריר עייפים חומרית ו”מתחננים” להתכווץ מחוב החמצן, בנוסף השרירים רווים בחומצות חלביות הגורמות כאב לשרירים בדיעבד.
האם מכים גוף מוכה? מה אנו מבקשים להשיג במתיחות? להעיר דב משנתו, לגרום לסיבים קרועים? הרי הסיבים המסכנים במצב מאוד רגיש אחרי אימון קשה, וכחומר הוא מכווץ מעייפות שלא תפוג אלא רק לאחר שעות ארוכות ואף יותר מיממה!
אז מה כן? מייד לאחר האימון שחרור מדורג של עד 2 ק”מ, בכדי להסיע את החומרים הדלקתיים מהשרירים יש לחזור ולבצע שחרור עד 24 שעות מתום האימון, ריצה קלה מאוד לא יותר! המטרה היא “לנפח” את השרירים בדם ולשטוף את החומצות.

אז מתי לבצע מתיחות

ניתן לבצע מתיחות קלות מאוד לפני האימון או לייעד אימון מתיחות ספציפי שהדגש הוא השגת יכולת גמישות טובה יותר, גמישות אלסטית שבה השינוי נשמר ונצבר, אימון שהגוף משפר ומפצה.
אם בכל זאת אתם מתעקשים להציק לגוף אחרי אימון קשה אז בישיבה ולאט!

יחי ההיגיון, בהצלחה!

Picture of שרון וכטל

שרון וכטל

אימונים מנטליים, תכניות ליווי אישיות וקבוצות ריצה

אשמח שתשתפו:

צריכים עזרה?